Sukcesy

Transfer know-how


1 lutego 2006r. podpisana została Umowa Transferu Technologii pomiędzy zachodniopomorskim przedsiębiorcą (wynalazcą) a firmą z Norwegii, zajmującą się produkcją i dystrybucją sprzętu dla wędkarzy.

Przedmiotem transferu było know-how dotyczące produkcji zaprojektowanego przez zachodniopomorskiego przedsiębiorcę automatycznego spławika z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Spławik samozacinający posiada mechanizm pozwalający wędkarzowi zwiększyć ilość złowionych ryb.

Wszystkie dotychczas znane spławiki działają jedynie na zasadzie sygnalizatora.
W momencie chwytania przez rybę przynęty, tradycyjne spławiki zanurzają się pod wodę, sygnalizując, że wędkarz powinien wykonać ruch wędką - zaciąć rybę (wbić haczyk). Opatentowane spławiki funkcję zacięcia wykonują automatycznie, w następujący sposób: chwytając przynętę, ryba pociąga za żyłkę, który to impuls wyzwala mechanizm wykonujący natychmiastowe poderwanie do góry żyłki. Haczyk wbija się wyłącznie w wargę ryby, nie powodując znacznych okaleczeń. Niewymiarowe i chronione ryby mogą być uwolnione z gwarancją na przeżycie. Proekologiczność spławików automatycznych została potwierdzona opinią doktora ichtiologii z fakultetu wędkarstwa Uniwersytetu Szczecińskiego Z. Neja.

Unikalna konstrukcja spławika pozwala zwiększyć wydajność połowu do 95%-98%.

Polski przedsiębiorca otrzymał wsparcie naszego biura – począwszy od pierwszego kontaktu z Norwegami – aż do momentu podpisania Umowy Transferu Technologii. Pomoc swym zakresem objęła utrzymanie kontaktu, pomoc językową, pomoc w negocjacjach, zredagowanie i tłumaczenie umowy. Za naszym pośrednictwem zachodniopomorski wynalazca otrzymał również  możliwość skorzystania z porad rzecznika patentowego.